Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (832 entries)

en: %1$s ago (%2$s)
pt: Há %1$s (%2$s)

en: %d row affected. | %d rows affected.
pt[0]: %d linha afectada.
pt[1]: %d linhas afectadas.

en: %s Settings
pt: Definições de %s

en: %s Video Player
pt: Reprodutor de vídeo de %s

en: %s Widget
pt: Widget %s

en: %s are disabled
pt: %s estão desactivados(as)

en: &#8592; Back to WordPress Editor
pt: &#8592; Voltar para o editor do WordPress

en: (more&hellip;)
pt: (mais&hellip;)

en: (no title)
pt: (sem título)

en: (opens in a new window)
pt: (abre numa nova janela)

en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
pt: <strong>Importante:</strong> É altamente recomendado que <a target="_blank" href="%s">faça uma cópia de segurança da sua base de dados</a> antes de substituir o URL.

en: Accent
pt: Realce

en: Accent Text
pt: Texto realçado

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
pt: Aceda a 1500+ incríveis ícones do Font Awesome 5 e desfrute de um desempenho mais rápido e flexibilidade de design.

en: Access denied.
pt: Acesso negado.

en: Accordion
pt: Acordeão

en: Accordion #1
pt: Acordeão #1

en: Accordion #2
pt: Acordeão #2

en: Accordion Content
pt: Conteúdo do acordeão

en: Accordion Items
pt: Itens de acordeão

en: Accordion Title
pt: Título do acordeão

en: Action not found.
pt: Acção não encontrada.

en: Actions
pt: Acções

en: Active Color
pt: Cor activa

en: Active Icon
pt: Ícone activo

en: Add Element
pt: Adicionar elemento

en: Add Images
pt: Adicionar imagens

en: Add Item
pt: Adicionar item

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Add New %s
pt: Adicionar novo %s

en: Add New Section
pt: Adicionar nova secção

en: Add Template
pt: Adicionar modelo

en: Add Your Custom Fonts
pt: Adicione as suas fontes personalizadas

en: Add Your Custom Icons
pt: Adicionar os seus ícones personalizados

en: Add Your Heading Text Here
pt: Adicione aqui o texto do seu título

en: Add nofollow
pt: Adicionar nofollow

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
pt: Adicione modelos e reutilize-os no seu site. Exporte e importe facilmente para qualquer outro projecto, para um fluxo de trabalho optimizado.

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
pt: Adicione a sua própria classe SEM o ponto. p.ex.: minha-classe

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
pt: Adicione o seu próprio ID SEM o ponto. p.ex.: meu-id

en: Additional Options
pt: Opções adicionais

en: Advanced
pt: Avançado

en: After
pt: Depois

en: Alert
pt: Alerta

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All
pt: Tudo

en: All Icons
pt: Todos os ícones

en: Already connected.
pt: Já está ligado.

en: Amount
pt: Quantia

en: An error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: Anchor
pt: Âncora

en: Animation Delay
pt: Atraso da animação

en: Animation Duration
pt: Duração da animação

en: Animation Speed
pt: Velocidade da animação

en: Any Video
pt: Qualquer vídeo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Arrows
pt: Setas

en: Arrows and Dots
pt: Setas e pontos

en: Artwork
pt: Arte

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
pt: Como testador beta, receberá uma actualização que inclui uma versão de teste do Elementor e o seu conteúdo directamente no seu email

en: Aside
pt: Ao lado

en: Aspect Ratio
pt: Formato

en: Attachment Page
pt: Página de anexo

en: Attributes
pt: Atributos

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
pt: Atributos permite adicionar atributos HTML personalizados a qualquer elemento.

en: Auto
pt: Automático

en: Autoplay
pt: Reprodução automática

en: Autoplay Speed
pt: Velocidade da reprodução automática

en: Autosave
pt: Cópia automática

en: Back
pt: Voltar

en: Back to Library
pt: Voltar à biblioteca

en: Back to WordPress Editor
pt: Voltar ao editor do WordPress

en: Back to default
pt: Voltar para o padrão

en: Background
pt: Fundo

en: Background Color
pt: Cor de fundo

[ctx: Background Control]
en: Angle
pt: Ângulo

[ctx: Background Control]
en: Attachment
pt: Comportamento

[ctx: Background Control]
en: Auto
pt: Automático

[ctx: Background Control]
en: Background Color
pt: Cor de fundo

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
pt: Imagem de fundo alternativa

[ctx: Background Control]
en: Background Image
pt: Imagem de fundo

[ctx: Background Control]
en: Background Type
pt: Tipo de fundo

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
pt: Inferior ao centro

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
pt: Inferior à esquerda

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
pt: Inferior à direita

[ctx: Background Control]
en: Center Center
pt: Centro

[ctx: Background Control]
en: Center Left
pt: Centro à esquerda

[ctx: Background Control]
en: Center Right
pt: Centro à direita

[ctx: Background Control]
en: Classic
pt: Clássico

[ctx: Background Control]
en: Color
pt: Cor

[ctx: Background Control]
en: Contain
pt: Conter

[ctx: Background Control]
en: Cover
pt: Capa

[ctx: Background Control]
en: Custom
pt: Personalizado

[ctx: Background Control]
en: Default
pt: Por omissão

[ctx: Background Control]
en: Fixed
pt: Fixo

[ctx: Background Control]
en: Gradient
pt: Gradiente

[ctx: Background Control]
en: Image
pt: Imagem

[ctx: Background Control]
en: Images
pt: Imagens

[ctx: Background Control]
en: Location
pt: Localização

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
pt: Não repetir

[ctx: Background Control]
en: Position
pt: Posição

[ctx: Background Control]
en: Repeat
pt: Repetir

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
pt: Repetir-x

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
pt: Repetir-y

[ctx: Background Control]
en: Scroll
pt: Fluido

[ctx: Background Control]
en: Second Color
pt: Segunda cor

[ctx: Background Control]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
pt: Apresentação

[ctx: Background Control]
en: Top Center
pt: Superior ao centro

[ctx: Background Control]
en: Top Left
pt: Superior à esquerda

[ctx: Background Control]
en: Top Right
pt: Superior à direita

[ctx: Background Control]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: Background Control]
en: Video
pt: Vídeo

[ctx: Background Control]
en: Video Link
pt: Ligação do vídeo

[ctx: Background Control]
en: Width
pt: Largura

en: Background Overlay
pt: Sobreposição de fundo

en: Background Position
pt: Posição do fundo

en: Background Size
pt: Tamanho do fundo

en: Basic
pt: Básico

en: Basic Gallery
pt: Galeria básica

en: Become a Beta Tester
pt: Torne-se um Testador Beta

en: Before
pt: Antes

en: Beta Tester
pt: Testador Beta

en: Blend Mode
pt: Modo de Mesclagem

en: Blur
pt: Desfoque

en: Body Style
pt: Estilo do corpo

en: Body Text
pt: Texto da página

en: Border
pt: Borda

en: Border Color
pt: Cor da borda

[ctx: Border Control]
en: Border Type
pt: Tipo de borda

[ctx: Border Control]
en: Color
pt: Cor

[ctx: Border Control]
en: Dashed
pt: Tracejado

[ctx: Border Control]
en: Dotted
pt: Pontilhado

[ctx: Border Control]
en: Double
pt: Duplo

[ctx: Border Control]
en: Solid
pt: Sólido

[ctx: Border Control]
en: Width
pt: Espessura

en: Border Radius
pt: Raio da borda

en: Border Width
pt: Espessura da borda

en: Bottom
pt: Inferior

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
pt: Sombra da caixa

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
pt: Sim

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
pt: Contorno

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
pt: Posição

en: Boxed
pt: Em caixa

en: Bring to Front
pt: Em primeiro plano

en: Button
pt: Botão

en: Button ID
pt: ID do botão

en: Buttons
pt: Botões

en: Buy Button
pt: Botão comprar

en: By
pt: Por

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
pt: Ao actualizar, sempre que edita uma página contendo um ícone do Font Awesome 4, o Elementor irá convertê-lo para o novo ícone do Font Awesome 5.

en: CSS Classes
pt: Classes CSS

en: CSS ID
pt: ID de CSS

en: CSS Print Method
pt: Método de utilização de CSS

en: Caption
pt: Legenda

en: Center
pt: Centro

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
pt: Ao seleccionar esta opção irá desactivar as cores por omissão do Elementor, passando a utilizar as cores do seu tema.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
pt: Ao seleccionar esta opção irá desactivar as fontes por omissão do Elementor, passando a utilizar as fontes do seu tema.

en: Choose File
pt: Escolha o ficheiro

en: Choose Image
pt: Escolher imagem

en: Choose Mode
pt: Escolha um modo

en: Choose Sidebar
pt: Escolher barra lateral

en: Choose Template
pt: Escolher modelo

en: Choose Template Type
pt: Escolha o tipo de modelo

en: Choose Video
pt: Escolher vídeo

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
pt: Escolha um arquivo de modelo Elementor em .JSON ou vários arquivos em um arquivo .ZIP, para adicioná-los à lista de modelos disponíveis em sua biblioteca.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
pt: Escolha entre os modos Em Breve (que retorna o código HTTP 200) ou Em Manutenção (que retorna o código HTTP 503).

en: Circle
pt: Círculo

en: Clear Log
pt: Limpar registo

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Click here to run it now
pt: Clique aqui para executá-lo agora

en: Close
pt: Fechar

en: Color
pt: Cor

en: Color Palette
pt: Paleta de cores

en: Color Palettes
pt: Paletas de cores

en: Colors
pt: Cores

en: Column
pt: Coluna

en: Column Position
pt: Posição da coluna

en: Column Width
pt: Largura da coluna

en: Columns
pt: Colunas

en: Columns Gap
pt: Intervalo entre colunas

en: Coming Soon
pt: Brevemente

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
pt: "Voltamos em breve" retorna o código HTTP 200, significando que o site está pronto para ser indexado.

en: Comments
pt: Comentários

en: Congrats!
pt: Parabéns!

en: Connect
pt: Ligar

en: Contain
pt: Conter

en: Content
pt: Conteúdo

en: Content Position
pt: Posição do conteúdo

en: Content Width
pt: Largura do conteúdo

en: Continue reading
pt: Continuar a ler

en: Controls Color
pt: Cor dos controlos

en: Cool Number
pt: Número interessante

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy & Paste Info
pt: Informações para cortar e colar

en: Counter
pt: Contador

en: Cover
pt: Capa

en: Create
pt: Criar

en: Create New Page
pt: Criar nova página

en: Create New Post
pt: Criar novo conteúdo

en: Create Template
pt: Criar modelo

en: Create Your First %s
pt: Crie o seu primeiro %s

en: Create Your First Page
pt: Crie a sua primeira página

en: Create Your First Post
pt: Crie o seu primeiro artigo

en: Created By
pt: Criada por

en: Creation Date
pt: Criado em

en: Current
pt: Actual

en: Current Version
pt: Versão actual

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom Attributes
pt: Atributos Personalizados

en: Custom CSS
pt: CSS personalizado

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
pt: O CSS personalizado permite-lhe adicionar código CSS a qualquer widget e visualizar instantaneamente no editor.

en: Custom Columns Gap
pt: Intervalo entre colunas personalizado

en: Custom Fonts
pt: Fontes personalizadas

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
pt: As fontes personalizadas permitem adicionar fontes alojadas no seu servidor e usá-las nos seus projectos do Elementor para criar uma identidade exclusiva.

en: Custom Icons
pt: Ícones personalizados

en: Custom URL
pt: URL personalizado

en: Customizer
pt: Personalizador

en: Danger
pt: Perigo

en: Dark
pt: Escuro

en: Dashboard
pt: Painel

en: Dashed
pt: Tracejado

en: Debug Bar
pt: Barra de depuração

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
pt: Barra de depuração adiciona um menu de barra de admin que lista todos os modelos que são usados em uma página que está sendo exibida.

en: Default
pt: Por omissão

en: Default Fonts
pt: Fontes por omissão

en: Default Kit
pt: Kit Padrão

en: Delete
pt: Eliminar

en: Deprecated
pt: Obsoleto

en: Description
pt: Descrição

en: Direction
pt: Direcção

en: Disable
pt: Desactivar

en: Disable Default Colors
pt: Desactivar cores por omissão

en: Disable Default Fonts
pt: Desactivar fontes por omissão

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Discard
pt: Descartar

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Dismiss
pt: Ignorar

en: Dismiss alert
pt: Ignorar alerta

en: Display
pt: Visualização

en: Display Percentage
pt: Mostrar percentagem

en: Divider
pt: Divisória

en: Docs & FAQs
pt: Docs e FAQ

en: Document
pt: Documento

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
pt: Não dependa apenas dos ícones FontAwesome que todos utilizam! Diferencie o seu site e o seu estilo com ícones personalizados que pode carregar da sua fonte favorita de ícones.

en: Dots
pt: Pontos

en: Dotted
pt: Pontilhado

en: Double
pt: Duplo

en: Download Button
pt: Botão descarregar

en: Download System Info
pt: Descarregar informações do sistema

en: Download image
pt: Descarregar Imagem

en: Draft
pt: Rascunho

en: Draft saved on %1$s by %2$s
pt: Rascunho guardado em %1$s por %2$s

en: Drag & Drop
pt: Arrastar e largar

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
pt: Arraste e largue o seu ficheiro de modelo .JSON ou .zip

en: Drag widget here
pt: Arraste um widget para aqui

en: Drop Cap
pt: Letra capitular

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Duration
pt: Duração

en: Dynamic Tags
pt: Tags Dinâmicas

en: Easy Navigation is Here!
pt: Navegação Fácil está aqui!

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Template
pt: Editar modelo

en: Edit with Elementor
pt: Editar com o Elementor

en: Editing Handles
pt: Opções de edição

en: Effect
pt: Efeito

en: Elementor Debugger
pt: Depurador do Elementor

en: Elementor Dynamic Content
pt: Conteúdo Dinâmico do Elementor

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
pt: A biblioteca do Elementor é actualizada automaticamente todos os dias. Pode actualizar manualmente ao clicar no botão sincronizar.

en: Elementor Overview
pt: Visão geral do Elementor

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
pt: O Elementor permite esconder o título da página. Isto funciona para temas que tenham o selector "h1.entry-title". Se o selector do seu tema for diferente, por favor insira-o acima.

en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
pt: Elementor requer versão php %s+, o plugin NÃO ESTÁ SENDO EXECUTADO.

en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
pt: Elementor requer WordPress versão %s+. Como você está usando uma versão anterior, o plugin NÃO ESTÁ SENDO EXECUTADO.

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
pt: O Elementor tentará sanitizar os ficheiros não filtrados, ao remover código e scripts potencialmente maliciosos.

en: Elements
pt: Elementos

en: Empty
pt: Vazio

en: Enable
pt: Activar

en: End
pt: Fim

en: End Time
pt: Hora de fim

en: Ending Number
pt: Número final

en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
pt: Gosta do %1$s? Por favor, deixe-nos uma avaliação de %2$s. Agradecemos muito seu apoio!

en: Enter Template Name
pt: Inserir nome do modelo

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
pt: Insira o selector do elemento superior até onde as secções serão esticadas (p.ex.: #primary / .wrapper / main / etc). Deixe em branco para esticar à largura da página.

en: Enter template name (optional)
pt: Insira o nome do modelo (opcional)

en: Enter your URL
pt: Insira o seu URL

en: Enter your code
pt: Insira seu código

en: Enter your description
pt: Insira a sua descrição

en: Enter your image caption
pt: Insira a legenda da imagem

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
pt: Insira os URL da sua antiga instalação e da nova instalação WordPress, para actualizar todos os dados do Elementor (relevante para transferências de domínio ou mover para 'HTTPS').

en: Enter your shortcode
pt: Inserir o seu shortcode

en: Enter your title
pt: Insira o seu título

en: Entrance Animation
pt: Animação de entrada

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
pt: Ocorreu um erro. A versão escolhida é inválida. Tente escolher outra versão.

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Exclude Roles
pt: Excluir papéis

en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
pt: Incidentes acontecendo com a versão %s do Elementor? Reverta para uma versão de anterior ao aparecimente do problema.

en: Export
pt: Exportar

en: Export Template
pt: Exportar modelo

en: Extended
pt: Alargado

en: External File
pt: Ficheiro externo

en: External URL
pt: URL externo

en: Extra Large
pt: Muito grande

en: Extra Small
pt: Muito pequeno

en: Fade
pt: Desvanecer

en: Fallback
pt: Alternativa

en: Fast
pt: Rápida

en: Favorite
pt: Favorito

en: Featured Image
pt: Imagem de destaque

en: Field
pt: Campo

en: File Path: %s
pt: Caminho do ficheiro: %s

[ctx: Filter Control]
en: Blur
pt: Desfocar

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
pt: Brilho

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
pt: Filtros CSS

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
pt: Contraste

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
pt: Saturação

en: Fit To Screen
pt: Ajustar ao ecrã

[ctx: Flex Item Control]
en: Gap
pt: Intervalo

en: Flip
pt: Inverter verticalmente

en: Focus
pt: Foco

en: Font Awesome - Brands
pt: Font Awesome - Marcas

en: Font Awesome - Regular
pt: Font Awesome - Normal

en: Font Awesome - Solid
pt: Font Awesome - Sólido

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
pt: Font Awesome 4 suporte script (Shim. js) é um script que garante que todos os Font Awesome 4 ícones selecionados anteriormente são exibidos corretamencte ao usar a biblioteca do Font Awesome 5.

en: Font Awesome Upgrade
pt: Actualização do Font Awesome

en: For Example: About
pt: Por exemplo: sobre

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
pt: Para solucionar conflitos de configuração do servidor.

en: Form
pt: Formulário

en: Framed
pt: Emoldurado

en: Full Width
pt: Em toda a largura

en: Fullscreen
pt: Écrã Inteiro

en: Future
pt: Futuro

en: Gap
pt: Intervalo

en: General
pt: Geral

en: General Settings
pt: Definições gerais

en: Get Beta Updates
pt: Obter actualizações beta

en: Get Help
pt: Obter ajuda

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
pt: Obtenha recursos mais dinâmicos incorporando dezenas de tags dinâmicas nativas da Elementor.

en: Get more with Elementor Pro
pt: Obtenha mais com o Elementor Pro

en: Getting Started
pt: Começar

en: Global Fonts
pt: Fontes globais

en: Go To
pt: Ir para

en: Google Early Access
pt: Acesso antecipado do Google

en: Google Maps
pt: Mapa Google

en: HTML Code
pt: Código HTML

en: HTML Tag
pt: Etiqueta HTML

en: Happy To Help
pt: Feliz em Ajudar

en: Heading
pt: Título

en: Heading Color
pt: Cor do título

en: Height
pt: Altura

en: Help
pt: Ajuda

en: Hide
pt: Esconder

en: Hide Notification
pt: Esconder notificação

en: Hide Panel
pt: Esconder painel

en: Hide Title
pt: Esconder título

en: History
pt: Histórico

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Hover
pt: Ao passar com o rato

en: Hover Animation
pt: Animação ao passar com o rato

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
pt: Viva! O processo de actualização para Font Awesome 5 foi concluído com sucesso.

en: Hurray! Your %s is live.
pt: Parabéns! O documento %s está online.

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
pt: Isto é uma descrição. Clique no botão editar para alterar este texto.

en: I couldn't get the plugin to work
pt: Não consegui que o plugin funcionasse

en: I found a better plugin
pt: Encontrei um plugin melhor

en: I have Elementor Pro
pt: Tenho o Elementor Pro

en: I no longer need the plugin
pt: Já não preciso do plugin

en: Icon
pt: Ícone

en: Icon Box
pt: Caixa de ícone

en: Icon Hover
pt: Ícone ao passar com o rato

en: Icon Library
pt: Biblioteca de ícones

en: Icon List
pt: Lista de ícones

en: Icon Position
pt: Posição do Ícone

en: Icon Spacing
pt: Espaçamento do ícone

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
pt: Se estiver com problemas no carregamento, entre em contato com o administrador do site para solucionar o problema utilizando o Modo de Segurança.

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
pt: Se tiver disponibilidade, por favor informe-nos porque vai desactivar o Elementor:

en: Image
pt: Imagem

en: Image Box
pt: Caixa de imagem

en: Image Carousel
pt: Carrossel de imagens

en: Image Gallery
pt: Galeria de imagens

en: Image Lightbox
pt: Lightbox da imagem

en: Image Overlay
pt: Sobreposição de imagem

en: Image Position
pt: Posição da imagem

en: Image Size
pt: Tamanho da imagem

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
pt: Personalizado

[ctx: Image Size Control]
en: Full
pt: Original

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
pt: Tamanho da imagem

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
pt: Tamanho da imagem

en: Image Spacing
pt: Espaçamento da imagem

en: Image Stretch
pt: Esticar imagem

en: Images
pt: Imagens

en: Import Now
pt: Importar agora

en: Import Template
pt: Importar modelo

en: Import Template to Your Library
pt: Importar modelo para sua biblioteca

en: Import Templates
pt: Importar modelos

en: Improve Elementor
pt: Melhorar o Elementor

en: In
pt: Entrar

en: Infinite Loop
pt: Loop infinito

en: Info
pt: Informação

en: Inline
pt: Em linha

en: Inner Section
pt: Secção interior

en: Inner Text
pt: Texto interior

en: Insert
pt: Inserir

en: Inside
pt: Dentro

en: Integrations
pt: Integrações

en: Internal Embedding
pt: Incorporado

en: Intro Byline
pt: Linha de assinatura da introdução

en: Intro Portrait
pt: Retrato da introdução

en: Intro Title
pt: Título da introdução

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
pt: Dados inválidos: O ID do modelo não pode ser o mesmo que o modelo que está a ser editado. Por favor escolha outro.

en: Invert
pt: Inverter horizontalmente

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
pt: Parece que a funcionalidade de revisões de conteúdos não está disponível no seu site.

en: It's a temporary deactivation
pt: É uma desactivação temporária

en: Justified
pt: Justificado

en: Ken Burns Effect
pt: Efeito Ken Burns

en: Knowledge Base
pt: Base de conhecimento

en: Label
pt: Legenda

en: Laptop
pt: Portátil

en: Large
pt: Grande

en: Last edited on %1$s by %2$s
pt: Última edição em %1$s às %2$s

en: Lazy Load
pt: Carregamento diferido

en: Learn More
pt: Saiba mais

en: Learn more.
pt: Saiba mais.

en: Left
pt: Esquerda

en: Left Border Width
pt: Largura da borda esquerda

en: Library
pt: Biblioteca

en: Light
pt: Claro

en: Like Button
pt: Botão gostar

en: Line
pt: Linha

en: Link
pt: Ligação

en: Link Color
pt: Cor da ligação

en: Link Hover Color
pt: Cor da ligação ao passar com o rato

en: Link Options
pt: Opções da ligação

en: Link values together
pt: Ligar valores

en: List
pt: Lista

en: List Item
pt: Item da lista

en: List Item #1
pt: Item da lista #1

en: List Item #2
pt: Item da lista #2

en: List Item #3
pt: Item da lista #3

en: Load Font Awesome 4 Support
pt: Carregar suporte para Font Awesome 4

en: Loading
pt: A&nbsp;carregar

en: Logged In
pt: Com sessão iniciada

en: Logo
pt: Logótipo

en: London Eye, London, United Kingdom
pt: Praça do Comércio, Lisboa, Portugal

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Maintenance Mode
pt: Modo de manutenção

en: Maintenance Mode ON
pt: Modo de manutenção ACTIVADO

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
pt: O Modo de manutenção retorna o código HTTP 503, então os mecanismos de pesquisa sabem que é para verificarem mais tarde. Não é recomendado usar este modo por mais de alguns dias.

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
pt: Gerir o que os seus utilizadores podem editar no Elementor

en: Map
pt: Mapa

en: Margin
pt: Margem

en: Max Width
pt: Largura máxima

en: Media File
pt: Ficheiro multimédia

en: Medium
pt: Médio

en: Meet Our Attributes
pt: Conheça os nossos atributos

en: Meet Our Custom CSS
pt: Conheça o nosso CSS personalizado

en: Meet Our Global Widget
pt: Conheça o nosso widget global

en: Menu Anchor
pt: Âncora de menu

en: Middle
pt: Centro

en: Min Height
pt: Altura mínima

en: Minimum Height
pt: Altura mínima

en: Modest Branding
pt: Branding modesto

en: More Palettes
pt: Mais paletas

en: More actions
pt: Mais acções

en: Mute
pt: Mudo

en: My Favorites
pt: Os meus favoritos

en: My Skill
pt: A minha competência

en: Name
pt: Nome

en: Name your template
pt: Nomear o template

en: Narrow
pt: Estreito

en: Navigation
pt: Navegação

en: Navigation Icons Size
pt: Tamanho dos ícones de navegação

en: Navigation Width
pt: Largura da navegação

en: Navigator
pt: Navegador

en: Need Help
pt: Precisa de ajuda

en: New
pt: Novos

en: News & Updates
pt: Notícias e actualizações

en: Next
pt: Seguinte

en: No
pt: Não

en: No Gap
pt: Sem intervalo

en: No History Yet
pt: Sem histórico

en: No Results Found
pt: Nenhum resultado encontrado

en: No Revisions Saved Yet
pt: Nenhuma revisão guardada

en: No access to editor
pt: Sem acesso ao editor

en: No header, no footer, just Elementor
pt: Sem cabeçalho e sem rodapé, apenas o Elementor

en: No sidebars were found
pt: Nenhum abarra lateral encontrada

en: No thanks
pt: Não, obrigado

en: None
pt: Nenhum

en: Not Supported
pt: Não suportado

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
pt: Nota: Comportamento fixo funciona apenas em desktop.

en: Number
pt: Número

en: Number Prefix
pt: Prefixo do número

en: Number Suffix
pt: Sufixo do número

en: Official Color
pt: Cor oficial

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
pt: Uma vez que você preenche sua página com o conteúdo, esta janela lhe dará uma visão geral de todos os elementos da página. Dessa forma, você pode facilmente mover as diferentes seções, colunas e widgets.

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
pt: Depois de começar a trabalhar, poderá refazer / desfazer qualquer acção que fizer no editor.

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
pt: Abrir todas as ligações de imagem numa lightbox. A lightbox funcionará automaticamente em qualquer ligação para um ficheiro de imagem.

en: Open in new window
pt: Abrir numa nova janela

en: Order By
pt: Ordenar por

en: Other
pt: Outra

en: Out
pt: Sair

en: Outline
pt: Contorno

en: Outside
pt: Fora

en: Padding
pt: Espaçamento

en: Page
pt: Página

en: Page Layout
pt: Layout da página

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
pt: Canvas do Elementor

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
pt: Elementor com largura total

en: Page Title Selector
pt: Selector do título da página

en: Pages
pt: Páginas

en: Paragraph Spacing
pt: Espaçamento entre Parágrafos

en: Paste
pt: Colar

en: Paste Style
pt: Colar estilo

en: Paste URL or type
pt: Cole URL ou digite

en: Pause on Hover
pt: Pausar ao passar com o rato

en: Pause on Interaction
pt: Pausar ao interagir

en: Percentage
pt: Percentagem

en: Pin it
pt: Fixá-lo

en: Play Counts
pt: Contagem de reproduções

en: Play Icon
pt: Ícone de reprodução

en: Play On Mobile
pt: Reproduzir em dispositivos móveis

en: Play Once
pt: Reproduzir uma vez

en: Play Video
pt: Reproduzir vídeo

en: Player Controls
pt: Controlos do reprodutor

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
pt: Atenção: não é recomendável a actualização para uma versão beta em sites de produção.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
pt: Atenção que o processo de actualização pode fazer com que alguns dos ícones do Font Awesome 4 utilizados anteriormente possam aparecer um pouco diferentes devido a pequenas alterações de design feitas pela Font Awesome.

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
pt: Atenção! Permitir carregamentos de quaisquer ficheiros (incluindo SVG e JSON) é um potencial risco de segurança.

en: Please share the reason
pt: Por favor, informe-nos qual a sua razão

en: Please share which plugin
pt: Por favor, diga-nos qual plugin

en: Plus
pt: Mais

en: Popular
pt: Populares

en: Position
pt: Posição

en: Post
pt: Artigo

en: Post Types
pt: Tipos de conteúdo

en: Post not found.
pt: Conteúdo não encontrado.

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Preview Changes
pt: Pré-visualizar alterações

en: Previous
pt: Anterior

en: Primary
pt: Principal

en: Primary Color
pt: Cor principal

en: Primary Headline
pt: Cabeçalho principal

en: Privacy Mode
pt: Modo de privacidade

en: Progress Bar
pt: Barra de progresso

en: Publish
pt: Publicar

en: Published
pt: Publicado

en: Quick Feedback
pt: Feedback rápido

en: Quit
pt: Sair

en: Random
pt: Aleatório

en: Rating
pt: Classificação

en: Rating Scale
pt: Classificação de estrelas

en: Read More
pt: Ler mais

en: Read More Text
pt: Texto "Ler mais"

en: Recently Edited
pt: Editado recentemente

en: Reinstall
pt: Reinstalar

en: Remote
pt: Remota

en: Remove
pt: Remover

en: Replace URL
pt: Substituir URL

en: Reset
pt: Repor

en: Responsive
pt: Responsivo

en: Responsive Mode
pt: Modo responsivo

en: Responsive visibility will take effect only on preview or live page, and not while editing in Elementor.
pt: Visibilidade responsiva terá efeito apenas na pré-visualização ou página ao vivo, e não durante a edição no Elementor.

en: Reverse Columns
pt: Inverter colunas

en: Revision
pt: Revisão

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
pt: O histórico de revisões permite-lhe guardar as versões anteriores do seu trabalho, e repô-las em qualquer momento.

en: Revisions
pt: Revisões

en: Right
pt: Direita

en: Role Excluded
pt: Papel excluído

en: Role Manager
pt: Gestor de papéis

en: Roles
pt: Papéis

en: Rollback Version
pt: Reverter versão

en: Rollback to Previous Version
pt: Reverter para versão anterior

en: Rotate
pt: Rotação

en: Rounded
pt: Arredondado

en: Rows Gap
pt: Intervalo entre linhas

en: Save
pt: Guardar

en: Save Draft
pt: Guardar rascunho

en: Save Options
pt: Guardar opções

en: Save as Template
pt: Guardar como modelo

en: Saved Templates
pt: Modelos guardados

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search Templates:
pt: Pesquisar modelos:

en: Search Widget...
pt: Pesquisar widget...

en: Search Widget:
pt: Pesquisar widget:

en: Secondary
pt: Secundário

en: Secondary Color
pt: Cor secundária

en: Secondary Headline
pt: Cabeçalho secundário

en: Section
pt: Secção

en: Select
pt: Seleccione

en: Select File
pt: Seleccionar ficheiro

en: Select Icon
pt: Seleccionar ícone

en: Select the type of template you want to work on
pt: Seleccione o tipo de modelo em que pretende trabalhar

en: Select your Structure
pt: Seleccione a sua estrutura

en: Self Hosted
pt: Auto-Hospedado

en: Separator
pt: Separador

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
pt: Defina quantos slides são passados ao deslizar.

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
pt: Coloque todo seu site em MODO DE MANUTENÇÃO, isso significa que o site ficará temporariamente em manutenção, ou coloque-o no modo EM BREVE, isso significa que o site ficará offline até que esteja pronto para ser lançado.

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
pt: Define o espaçamento por omissão entre widgets (Por omissão: 20)

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
pt: Define a largura por omissão da área de conteúdo (Por omissão: 1140)

en: Settings
pt: Definições

en: Shape
pt: Forma

en: Shape Divider
pt: Divisória com grafismo

[ctx: Shapes]
en: Arrow
pt: Seta

[ctx: Shapes]
en: Book
pt: Livro

[ctx: Shapes]
en: Clouds
pt: Nuvens

[ctx: Shapes]
en: Curve
pt: Curva

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
pt: Curva assimétrica

[ctx: Shapes]
en: Drops
pt: Gotas

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
pt: Foco com transparência

[ctx: Shapes]
en: Mountains
pt: Montanhas

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
pt: Pirâmides

[ctx: Shapes]
en: Split
pt: Separação

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
pt: Tilt com transparência

[ctx: Shapes]
en: Triangle
pt: Triângulo

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
pt: Triângulo assimétrico

[ctx: Shapes]
en: Waves
pt: Ondas

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
pt: Ondas pinceladas

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
pt: Ondas em padrão

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
pt: Zig zag

en: Share
pt: Partilhar

en: Share Button
pt: Botão partilhar

en: Share on Facebook
pt: Partilhar no Facebook

en: Share on Twitter
pt: Partilhar no Twitter

en: Show
pt: Mostrar

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Sign Up
pt: Registar

en: Single
pt: Individual

en: Size
pt: Tamanho

en: Skin
pt: Aparência

en: Skip
pt: Ignorar

en: Slide
pt: Deslizar

en: Slides to Scroll
pt: Slides a deslocar

en: Slides to Show
pt: Slides a mostrar

en: Slow
pt: Lenta

en: Small
pt: Pequeno

en: Social Icons
pt: Ícones sociais

en: Solid
pt: Sólido

en: Some of your theme files are missing.
pt: Alguns dos ficheiros do seu tema estão em falta.

en: Something went wrong.
pt: Algo correu mal.

en: Source
pt: Origem

en: Space
pt: Espaço

en: Space Between
pt: Espaçamento

en: Spacer
pt: Espaçador

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Specify a start time (in seconds)
pt: Especifique uma hora de início (em segundos)

en: Specify an end time (in seconds)
pt: Especifique uma hora de término (em segundos)

en: Spread
pt: Distância

en: Square
pt: Quadrado

en: Stacked
pt: Emoldurado invertido

en: Star Rating
pt: Classificação por estrelas

en: Stars
pt: Estrelas

en: Start
pt: Início

en: Start Time
pt: Hora de início

en: Starting Number
pt: Número inicial

en: Status
pt: Estado

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
pt: Fique atento! Mais modelos incríveis em breve.

en: Stretch
pt: Esticar

en: Stretch Section
pt: Esticar secção

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
pt: Estica a secção a toda a largura da página, através de JS.

en: Stretched Section Fit To
pt: Esticar secção até

en: Structure
pt: Estrutura

en: Style
pt: Estilo

en: Success
pt: Sucesso

en: Suggested Videos
pt: Vídeos sugeridos

en: Sure! I'd love to help
pt: Sim! Quero ajudar

en: Switch Editor Loader Method
pt: Mudar método de carregamento do editor

en: Switch to Revisions tab for older versions
pt: Mude para o separador Revisões para versões mais antigas.

en: Sync Library
pt: Sincronizar biblioteca

en: System
pt: Sistema

en: System Info
pt: Informações do sistema

[ctx: System Info]
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
pt: Se quiser modificar o código fonte do seu tema, recomendamos a utilização de um <a href="%s">tema dependente</a>.

en: Tab #1
pt: Separador #1

en: Tab #2
pt: Separador #2

en: Tab Content
pt: Conteúdo do separador

en: Tab Title
pt: Título do separador

en: Tabs
pt: Separadores

en: Tabs Items
pt: Itens de separadores

en: Template
pt: Modelo

en: Template Library
pt: Biblioteca de modelos

[ctx: Template Library]
en: Add New
pt: Adicionar novo

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
pt: Adicionar novo modelo

[ctx: Template Library]
en: All Categories
pt: Todas as categorias

[ctx: Template Library]
en: All Templates
pt: Todos os modelos

[ctx: Template Library]
en: Category
pt: Categoria

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
pt: Editar modelo

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
pt: Filtrar por categoria

[ctx: Template Library]
en: My Templates
pt: Os meus modelos

[ctx: Template Library]
en: New Template
pt: Novo modelo

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
pt: Nenhum modelo encontrado

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
pt: Nenhum modelo encontrado no lixo

[ctx: Template Library]
en: Search Template
pt: Pesquisar modelo

[ctx: Template Library]
en: Template
pt: Modelo

[ctx: Template Library]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: Template Library]
en: View Template
pt: Ver modelo

en: Template not exist.
pt: O modelo não existe.

en: Testimonial
pt: Testemunho

en: Text
pt: Texto

en: Text Align
pt: Alinhamento do texto

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Text Editor
pt: Editor de texto

en: Text Indent
pt: Avanço do texto

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
pt: Sombra

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
pt: Sombra do texto

en: The ID of Menu Anchor.
pt: O ID da âncora de menu.

en: The `from` and `to` URL's must be different
pt: Os endereços URL 'antigo' e 'novo' têm que ser diferentes

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
pt: Os endereços URL 'antigo' e 'novo' têm de ser válidos

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
pt: Lista das fontes usadas, caso a fonte escolhida não esteja disponível.

en: The preview could not be loaded
pt: A pré-visualização não pode ser carregada

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
pt: O servidor não tem ImageMagick ou GD instalado/activado! É necessário ter uma destas bibliotecas para que o WordPress possa redimensionar imagens. Antes de continuar, entre em contacto com o administrador do servidor para as activar.

en: Themes
pt: Temas

en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
pt: Está disponível uma nova versão do Elementor Page Builder. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Ver detalhes da versão %3$s</a> ou <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">actualizar agora</a>.

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
pt: Este ID será o ID de CSS que terá que usar na sua página, sem #.

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
pt: Esta acção não é reversível nem poderá voltar para versões anteriores.

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
pt: Esta imagem de capa substituirá o vídeo de fundo caso este não possa ser carregado.

en: This is an Alert
pt: Isto é um alerta

en: This is the heading
pt: Isto é o título

en: This tag has no settings.
pt: Esta etiqueta não tem definições.

en: This template includes the header, full-width content and footer
pt: Este modelo inclui o cabeçalho, o conteúdo com largura total e o rodapé

en: Thousand Separator
pt: Separador de milhares

en: Title
pt: Título

en: Title & Description
pt: Título e descrição

en: Title HTML Tag
pt: Tag HTML do título

en: Title Style
pt: Estilo do título

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
pt: Para activar o modo de manutenção, é necessário definir um modelo para a página de modo de manutenção.

en: Toggle
pt: Mostrar/esconder

en: Toggle #1
pt: Mostrar/esconder #1

en: Toggle #2
pt: Mostrar/esconder #2

en: Toggle Content
pt: Conteúdo a mostrar/esconder

en: Toggle Items
pt: Itens a mostrar/esconder

en: Toggle Title
pt: Título a mostrar/esconder

en: Token Expired.
pt: Token expirado.

en: Toolbar Icons Size
pt: Tamanho dos ícones da barra de ferramentas

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Top
pt: Superior

en: Transition
pt: Transição

en: Transition Duration
pt: Duração da transição

en: Trend
pt: Tendências

en: Type
pt: Tipo

en: Typography
pt: Tipografia

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
pt: Primeira letra maiúscula

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
pt: Decoração

[ctx: Typography Control]
en: Family
pt: Família

[ctx: Typography Control]
en: Italic
pt: Itálico

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
pt: Espaçamento entre letras

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
pt: Rasurado

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
pt: Altura da linha

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
pt: Minúsculas

[ctx: Typography Control]
en: None
pt: Nenhum

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
pt: Oblíquo

[ctx: Typography Control]
en: Overline
pt: Sobrelinha

[ctx: Typography Control]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: Typography Control]
en: Style
pt: Estilo

[ctx: Typography Control]
en: Transform
pt: Transformar

[ctx: Typography Control]
en: Typography
pt: Tipografia

[ctx: Typography Control]
en: Underline
pt: Sublinhar

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
pt: Maiúsculas

[ctx: Typography Control]
en: Weight
pt: Peso

en: UI Color
pt: Cor da UI

en: UI Hover Color
pt: Cor ao passar o mouse em UI

en: Undo
pt: Desfazer

en: Unlinked values
pt: Desligar valores

en: Update Elementor Now
pt: Actualizar o Elementor agora

en: Update Notification
pt: Notificação de actualização

en: Update Now
pt: Actualizar agora

en: Update Site Address (URL)
pt: Actualizar endereço do site (URL)

en: Update changes to page
pt: Actualizar alterações na página

en: Upgrade To Font Awesome 5
pt: Actualizar para Font Awesome 5

en: Upload
pt: Carregar

en: Upload SVG
pt: Carregar SVG

en: Usage Data Sharing
pt: Partilha de dados de utilização

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
pt: São usados ficheiros externos de CSS para todas as folhas de estilo geradas. Escolha esta configuração para um melhor desempenho (recomendado).

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
pt: É usado CSS incorporado no cabeçalho da página. Para solucionar conflitos de configuração do servidor e ambientes de desenvolvimento.

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
pt: Usar modelos para criar as peças diferentes do seu site e reutilizá-los com um clique, sempre que necessário.

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Users
pt: Utilizadores

en: Version Control
pt: Controlo de versões

en: Vertical Alignment
pt: Alinhamento vertical

en: Video
pt: Vídeo

en: Video Info
pt: Informações do vídeo

en: Video Options
pt: Opções de vídeo

en: Video Tutorials
pt: Tutoriais vídeo

en: View
pt: Ver

en: View Elementor Documentation
pt: Ver documentação do Elementor

en: View Elementor Video Tutorials
pt: Ver tutoriais vídeo do Elementor

en: View Elementor version %s details
pt: Ver detalhes da versão %s do Elementor

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visual Player
pt: Reprodutor visual

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
pt: Espere! Não desactive o Elementor. Você tem que ativar ambos Elementor e Elementor Pro para que o plugin funcione.

en: Want to give access only to content?
pt: Quer dar acesso apenas ao conteúdo?

en: Want to learn more about the Elementor library?
pt: Quer saber mais sobre a biblioteca do Elementor?

en: Warning
pt: Aviso

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
pt: Atenção: Por favor, faça uma cópia de segurança da sua base de dados antes de fazer a reversão.

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
pt: É altamente recomendável fazer backup da sua Base de Dados antes de executar esta actualização.

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
pt: Recomendamos que apenas active esta funcionalidade se compreender os riscos de segurança envolvidos.

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
pt: Lamentamos, mas algo deu errado. Clique em "Saiba mais" e siga cada uma das etapas para resolver o problema rapidamente.

en: Weight
pt: Peso

en: Welcome to Elementor
pt: Bem-vindo ao Elementor

en: Who Can Access
pt: Quem pode aceder

en: Wide
pt: Largo

en: Wider
pt: Muito largo

en: Widgets Panel
pt: Painel de widgets

en: Widgets Space
pt: Espaçamento entre widgets

en: Width
pt: Largura

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
pt: Com esta funcionalidade, pode guardar um widget como global, e depois adicioná-lo em múltiplas áreas. Todas as áreas serão editáveis a partir de um único lugar.

en: Yes
pt: Sim

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
pt: Pode copiar as informações em texto simples da caixa abaixo com Ctrl+C / Ctrl+V:

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
pt: Pode cortar a imagem original para qualquer tamanho personalizado. Também pode definir um valor para altura ou largura de modo a manter o formato original.

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute,
    				please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
pt: Você criou mais de 10 páginas com Elementor. Bom trabalho! Se você puder dispensar um minuto, por favor nos ajude deixando uma revisão de cinco estrelas em WordPress.org.

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
pt: Link do YouTube/Vimeo, ou link para o ficheiro de vídeo (mp4 é recomendado).

en: Your Email
pt: O seu email

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
pt: O ficheiro .htaccess do seu site parece estar em falta.

en: e.g. Web Designer
pt: por ex. Web Designer

en: https://your-link.com
pt: https://a-sua-ligacao.com

en: or
pt: ou

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
pt: j \d\e F @ H:i

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
pt: j \d\e F @ H:i

[ctx: shapes]
en: Arrows
pt: Setas

[ctx: shapes]
en: Curly
pt: Espiral

[ctx: shapes]
en: Curved
pt: Curvo

[ctx: shapes]
en: Dots
pt: Pontos

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
pt: Pinheiros

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
pt: Meio círculo

[ctx: shapes]
en: Leaves
pt: Folhas

[ctx: shapes]
en: Multiple
pt: Múltiplo

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
pt: Paralelogramo

[ctx: shapes]
en: Pluses
pt: Sinal mais

[ctx: shapes]
en: Rectangles
pt: Retângulos

[ctx: shapes]
en: Rhombus
pt: Losango

[ctx: shapes]
en: Slashes
pt: Barra inclinada

[ctx: shapes]
en: Squared
pt: Quadrangular

[ctx: shapes]
en: Squares
pt: Quadrados

[ctx: shapes]
en: Stripes
pt: Riscas

[ctx: shapes]
en: Trees
pt: Árvores

[ctx: shapes]
en: Wavy
pt: Ondulado

[ctx: shapes]
en: Zigzag
pt: Ziguezague
